Magdalena Kordylasińska - Sekcja Instrumentów Dętych i Perkusji

Przejdź do treści

Magdalena Kordylasińska

pedagodzy > perkusja

klasa perkusji


Magdalena Kordylasińska
pochodzi ze Szczecina. Naukę gry na perkusji rozpoczęła w wieku 18 lat w klasie perkusji mgr Dariusza Jagiełło.        
W 2006 r. z wyróżnieniem ukończyła studia w Akademii Muzycznej   im. F. Chopina w Warszawie.
Studiowała także w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Kopenhadze (Dania), w klasie perkusji prof. Gerta Mortensena.

Jest laureatką wielu konkursów, m.in.:
I miejsce
na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Perkusyjnych w Warszawie (2001 r.),
I miejsce
na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym      im. M. Stasiniewicza (2004 r.),
Grand Prix
oraz nagroda publiczności na Festiwalu Nowa Tradycja (2006 r.),


Nagrody Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy
– Lecha Kaczyńskiego (2004, 2006 r.).

W 2009 roku Magdalena została również finalistką prestiżowego IPCL Percussion Duo Competition Luxemburg (duet perkusyjny Hob-beats). Kilkakrotnie była stypendystką Towarzystwa Przyjaciół Szczecina, Ministra Kultury oraz Narodowego Centrum Kultury. Zarówno solo jak i w duecie brała udział w wielu prestiżowych festiwalach i koncertach: Festiwal Perkusja Solo i w Zespole – Koszalin, Crossdrumming Festival – Warszawa, Festiwal Muzyki Współczesnej – Warszawska Jesień, Kwartesencja. Współpracowała zarówno z wybitnymi solistami (Marta Klimasara, John Beck, Emmanuel Sejourne, Steven Schick), jak i orkiestrami (orkiestra Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa).



Kwadrofonik - cz. 1 Oberek "Pod Lidą",
Festiwal Nowa Tradycja 2006


Kwadrofonik - cz. 2 Pieśń leśna "Pozić Mamo",
Festiwal Nowa Tradycja 2006

Od 2005 współtworzy kwartet Kwadrofonik. Zespół powstał z połączenia dwóch duetów - Lutosławski Piano Duo  (Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik) i Hob-beats.


W 2008 ukazały się dwie płyty z udziałem Magdaleny Kordylasińskiej: Folklove (Polskie Radio) kwartetu  Kwadrofonik oraz "Returning Sounds" (DUX) grupy Hob-beats. Obie płyty otrzymują wspaniałe recenzje i są gorąco przyjmowane przez krytykę i odbiorców. W kwietniu 2009r. płyta Folklove została uznana najlepszą płytą z muzyką folkową 2008, a zespół Kwadrofonik podczas XII festiwalu Nowa Tradycja otrzymał Folkowy Fonogram Roku.


Kwadrofonik - cz. 3 Kujawiak "Jaworowe Kółka",
Festiwal Nowa Tradycja 2006

Z wartetem Kwadrofonik (2fortepiany, 2 perkusje) koncertuje w kraju oraz za granicą (m.in. w Niemczech, Izraelu i Brazylii), wykonując transkrypcje m.in. I. Strawiński Święto Wiosny, Pietruszka, utwory napisane na taki kwartet B. Bartok Sonata na dwa fortepiany i perkusję, G. Crumb Macrocosmos, W.Z. Zych Różnia, oraz własne kompozycje kwartetu – opracowania polskich melodii i pieśni ludowych - Folklove.

Współpracowała z orkiestrą Sinfonia Baltica, The Royal String Quartet, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią, oraz tak wybitnymi solistami, jak Marta Klimasara, John Beck, Emmanuel Sejourne, Steven Schick, Mathias Reumert. W 2004 wzięła udział - jako solistka - w prawykonaniu oraz nagraniu Koncertu na marimbę i orkiestrę Mikołaja Hertela.

Od 2002 Magdalena Kordylasińska współpracuje z Miłoszem Pękalą, z którym tworzy duet perkusyjny Hob-beats - jedyny aktywnie działający zespół tego typu w Polsce i jeden z niewielu na świecie. W jego repertuarze, oprócz kompozycji perkusyjnych, znajdują się również transkrypcje (m.in. Alborada del gracioso Maurice'a Ravela, Wariacje Goldbergowskie Johanna Sebastiana Bacha) oraz utwory specjalnie napisane dla zespołu (m.in. Passacaglia oraz Koncert na dwie perkusje i orkiestrę Anny Ignatowicz-Glińskiej, Retourning Sounds for Magda & Miłosz Miłosza Bembinowa). Zarówno solo jak i w duecie brała udział w wielu prestiżowych festiwalach oraz koncertach, m.in. Festiwalu "Perkusja solo i w zespole" w Koszalinie, Crossdrumming Festival w Warszawie, Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Festiwalu Muzyki Kameralnej "Kwartesencja" w Warszawie, "Wieczory muzyczne w Starej Dziekance", Portrety Kompozytorów w Warszawie, "Źródła i inspiracje" w Krakowie.


Wróć do spisu treści