Alicja Wołyńczyk / saksofon - Sekcja Instrumentów Dętych i Perkusji

Przejdź do treści

Alicja Wołyńczyk / saksofon

pedagodzy > instrumenty drewniane

Alicja Wołyńczyk - saksofon            f  

Absolwentka Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie (obecne UMFC) w klasie saksofonu Pawła Gusnara - dyplom z wyróżnieniem w 2007 r. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (IINiSB WH, 2004r.). Stypendystka Ministra Kultury oraz programu Unii Europejskiej Socrates-Erasmus.
W 2012 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Muzycznym im.F.Chopina w W-wie.

Finalistka
VII Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców (2007r).   
I miejsce - na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy) 2006 r.

w kategorii duetów, gdzie otrzymała  również nagrodę specjalną,  oraz na XII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej.

Koncertuje w kraju i za granicą. W latach 2009-2010 reprezentowała Polskę w European Saxophone Ensemble (ESE) Międzynarodowym zespole, noszącym honorowy tytuł Ambasadora kulturalnego Unii Europejskiej. W 2009 r. i 2010 r. odbyła trasę koncertową z ESE, występując w 10-ciu krajach Europy i nagrywając płytę "Aeoration".

Laureatka konkursów, m.in. zdobyła I nagrodę i nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy), w kategorii duetów (wraz z Jarosławem Gałuszką)(2006).Dwukrotnie też zajęła II miejsce na Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych (Olsztyn 2000, 2002).

Jako solistka wystąpiła z orkiestrą dętą AMFC pod dyrekcją Grzegorza Mielimąki, w specjalnie zaaranżowanym na tę okazję przez siebie utworze (2007r.). W duecie z saksofonistką Dorotą Samsel występowała na 14-tym Światowym Kongresie Saksofonowym w Lubljanie (Słowenia, lipiec 2006). Do ostatnich dokonań artystki należy udział w festiwalu Musica Polonica Nova w trio z wybitnymi wiolonczelistami młodego pokolenia - Marcinem Zdunikiem i Mikołajem Pałoszem (Wrocław, 2008); koncerty w duecie CyjaSax (www.cyjasax.art.pl) w Bułgarii na zaproszenie Instytutu Polskiego; koncert Filharmonii Narodowej (2007) wraz ze skrzypaczką Joanną Okoń, pianistą Robertem Skierą i perkusistą Marcinem Lemiszewskim.

W ciągu ostatnich lat brała udział w koncertach z orkiestrami Filharmonii Narodowej i Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Antoniego Wita, Janosa Fursta, Jerzego Maksymiuka, Macieja Niesiołowskiego, min. na festiwalu "Warszawska Jesień", czy "L'harmonie des peuples" we Francji.

Uczestniczka licznych kursów mistrzowskich w kraju i zagranicą, m.in z: Arno Bornkampem, Claude Delanglem, Joelem Versavaud, Detlefem Bensmanem,Theodorem Kerkezosem, czy Davidem Pituchem. Jej nauczycielami byli m.in. Johan van der Linden, Alina i Radosław Mleczko. Uczestniczyła również w międzynarodowym festiwalu Saxofoonweek w Amsterdamie (2008, 2010).
Jako solistka w najbliższym czasie wystąpi na koncercie dla młodych słuchaczy wraz z orkiestrą Sinfonia Viva
w Filharmonii Narodowej (październik 2012). Wystąpiła z orkiestrą dętą AMFC (UMFC), w zaaranżowanym przez siebie utworze (2007). Jako kameralistka i w orkiestrach Sinfonii Varsovii i Filharmonii Narodowej występowała również na licznych festiwalach: Printemps Musical de l’Escaut (Francja), Musica Polonica Nova, La Folles Journee (Francja), Warszawska Jesień, Sacrum - Profanum, Vratislavia Cantans, Musica Viva, w Filharmonii Narodowej, Opolskiej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia, czy na Gali Rozdania Viktorów w 2006 r. Uczestniczyła w koncertach na 40-lecie urodzin Pawła Mykietyna (2011), oraz na 30-lecie klasy saksofonu na UMFC w W-warszawie (2011). Występowała na 14. Światowym Kongresie Saksofonowym (Słowenia 2006).

Współpracowała z Marcinem Zdunikiem, Mikołajem Pałoszem, Pawłem Gusnarem (Akademia Saxophone Quartet), Maciejem Frąckiewiczem, Aliną Mleczko (A4), Agnieszką Kopacką, Mirosławem Feldgebelem, Aliną Ratkowską, Leszkiem Lorentem, Grzegorzem Zimakiem, Magdaleną Kordylasińską.
Współpracowała również przy spektaklu "Poskromienie Złośnicy" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego do muzyki Pawła Mykietyna (Teatr Dramatyczny 1999-2009). Chętnie bierze udział w koncertach z najnowszą muzyką kompozytorów polskich i zagranicznych. Ma na swoim koncie polską premierę utworu Dariusza Przybylskiego "We all laugh at the guilded butterflies", a także światowe premiery utworów skomponowanych dla European Saxophone Ensemble. Uczestniczyła w premierowych wykonaniach utworów młodych kompozytorów na festiwalu Warszawska Jesień. Uczestniczyła w licznych nagraniach (z kwartetem saksofonowym Akademia, w orkiestrze Sinfonii Varsovii, Filharmonii Narodowej, orkiestrze PSM im.F.Chopina w W-wie, czy wspomnianym już European Saxophone Ensemble).  

Od 2004r. współpracuje z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej. Na stałe współpracuje z Dorotą Samsel (Modern Sax Duo), Jarosławem Gałuszką (www.CyjaSax.art.pl), oraz zespołami flamenco Familia 3/3, Cafe Cortao.

Zarządza informacyjną stroną internetową dla saksofonistów, udostępniając informacje o różnych wydarzeniach saksofonowych w Polsce i za granicą
www.dacamera.republika.pl (obecnie na fb).
Wspierała organizację I Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego w Łodzi. Zasiada w Jury konkursu "Hej Kolęda" dla młodych amatorów instrumentalistów. Prowadziła kursy mistrzowskie oraz warsztaty we Francji i w Polsce.
Od 2008 r. Alicja Wołyńczyk prowadzi klasę saksofonu w ZPSM nr 4 i K.Szymanowskiego w W-wie a jej uczniowie zdobywają nagrody na konkursach. Należy do PTMW.

Jest w komitecie honorowym Stowarzyszenia Saksofonistów Polskich "Da Camera", oraz członkiem stowarzyszenia Jeunesses Musicales. Pisze artykuły dla bezpłatnego pisma tego stowarzyszenia dla młodych muzyków "Sounda"
(www.sounda.net).


Wróć do spisu treści